Wyniki

Znaleziono 5 wyników wyszukiwania hasła: symulacje

Jagoda Anna Kaszowska, Juan Luis Santos (2017/4, Artykuły, s. 369) OPEN ACCESS

Rola percepcji ryzyka i niepewności w ocenie ryzyka systemowego. Podejście symulacyjne ABM

Przedmiotem rozważań w artykule jest rola percepcji ryzyka i niepewności w kształtowaniu się ryzyka systemowego. Autorzy zwracają uwagę na czynniki wpływające na sposób postrzegania ryzyka przez instytucje finansowe („percepcję ryzyka”) oraz na tworzenie się wyobrażeń, jakie mogą mieć instytucje finansowe o tym, w jaki sposób są postrzegane przez inne podmioty finansowe i gospodarcze (...)


Michał Konopczyński (2014/6, Artykuły, s. 819)

Wpływ podatków i kapitału ludzkiego na wzrost gospodarczy na przykładzie Polski

Autor bada – za pomocą modelu ekonometrycznego – zależności między stawkami podatków oraz prywatnymi i publicznymi wydatkami na edukację a stopą wzrostu PKB w długim okresie. Wykazuje, że podatki dochodowe i konsumpcyjne ograniczają wzrost gospodarczy, przy czym podatki dochodowe bardziej niż konsumpcyjne. Na podstawie danych o gospodarce Polski w latach 2000-2011 autor wykazuje, że wzrost (...)


Michał Konopczyński (2012/6, Artykuły, s. 689)

Wpływ opodatkowania na wzrost gospodarczy

Badamy wpływ podatków na wzrost gospodarczy w długim okresie przy założeniu, że wydatki rządu służą wyłącznie konsumpcji publicznej. Wykazujemy, że aby osiągnąć najwyższe możliwe tempo wzrostu należałoby wyeliminować wszystkie podatki – zarówno dochodowe jak i konsumpcyjne. Matematycznie dowodzimy, że podatki od konsumpcji są mniej szkodliwe dla gospodarki niż podatki od dochodów z pracy i (...)


Jacek Wallusch (2008/5, Artykuły, s. 577)

Ewolucja nowokeynesowskiej krzywej Phillipsa

Prezentowany artykuł przedstawia ewolucję nowokeynesowskiej krzywej Phillipsa od jej pierwotnej wersji opartej na modelu Calvo, która uzależniała inflację od wyprzedzających oczekiwań inflacyjnych oraz zmiennej popytowej, po wersję hybrydową, rozszerzającą model podstawowy o element autoregresyjny. Tematyka została podjęta ze względu na dużą popularność tej koncepcji zarówno wśród (...)


Elżbieta Rychłowska-Musiał (2008/4, Artykuły, s. 499)

Koszty agencji i optymalna struktura kapitału firmy w warunkach rozdzielenia własności i kontroli

Artykuł jest poświęcony analizie relacji agencji zachodzącej pomiędzy właścicielem firmy (akcjonariusze), a zarządem. Problem jest znany i opisany w literaturze, ale próby pomiaru kosztów agencji w rzeczywistych przedsiębiorstwach są nieliczne i zwykle prowadzone w sposób pośredni. W artykule zaproponowano sposób szacowania kosztów agencji, wskazując trzy główne determinanty wielkości (...)




....